Menu

Pracuj dobrze

Garść inspiracji do porannej kawy

Kobiety w pracy - słabsza płeć? Nie marudź! Zmień to!

dobrapracablog

history684384_1280

Zarabiamy mniej, rzadziej zajmujemy eksponowane stanowiska, dajemy się wykorzystywać, znacznie częściej padamy ofiarą nadużyć. 

Chciałoby się powiedzieć: to wina tego chorego świata! Patriarchalnych wzorców, szklanego sufitu, męskiego myślenia o karierze. To jednak tylko kawałek prawdy. Bo czy to nam się  to podoba czy nie, same jesteśmy trochę sobie winne. 

Zwalanie odpowiedzialności na wszystkich wokół jest działaniem mało konstruktywnym. Zwłaszcza jeśli już się nie ma 14 lat. 

Jeśli w kółko wpadasz w tarapaty, nie potrafisz odmawiać, twoja asertywność jest problematyczna nawet w stosunku do ekspedientki, która wciska Ci niechciany towar, to najwyższy czas coś z tym zrobić. 

W przeciwnym razie twojej karierze nie grozi żaden szklany sufit. Nawet się do niego nie zbliżysz. 

 

Dlaczego kobiety mają słabszą pozycję w pracy? 

Nie dajcie się zwieść pierwszym skojarzeniom. One znów każą nam przesuwać odpowiedzialność i  szukać jej gdzieś poza nami. Podstawowy problem wcale nie wiąże się z macierzyństwem, mniejszą dyspozycyjnością czy brakiem ambicji, ale z poczuciem własnej wartości, albo raczej jego brakiem.

Jeśli ciągle w siebie nie wierzysz, nie ma szans, aby ktoś uwierzył w Ciebie. 

Kobiety zarabiają mniej, bo generalnie mają mniejsze oczekiwania finansowe. Ostatnie badania przeprowadzone przez Sedlak&Sedlak potwierdzają, że przy negocjacjach płacowych kobiety wykazują się znacznie mniejszą stanowczością i pewnością siebie.  Na rozmowach kwalifikacyjnych same żądają niższego wynagrodzenia niż mężczyźni. W pracy też rzadziej upominają się o podwyżki, nawet jeśli w między czasie awansują.  Dlaczego tak postępujemy? Wynika to przede wszystkim z małej wiary we własne możliwości, z tego że widzimy głównie swoje słabe, a nie mocne strony. 

Kobiety nie potrafią  odmawiać, stawiać jasnych granic. Bardzo często boją się, że to zostanie źle odebrane, że nadwątli relację, że ktoś uzna, że zadzierają nosa, albo są nieuprzejme. 

Kiedy_mwisz_TAK_innym_upewnij_si_e_nie_mwiszNIE_sobie

Odmawianie jest ok. Czemu wierzysz, że zawsze musisz się zgadzać? 

 

Grzeczne dziewczynki nie idą do biznesowego nieba

Nie dlatego, że są głupsze, gorzej wykształcone czy dysponują mniejszym doświadczeniem. Nie idą tam, bo są po prostu za grzeczne. Dotyczy to prostych, z pozoru błahych spraw, ale ma poważne konsekwencje.

Ostatnio na pewnej konferencji, pewna młoda dziewczyna opowiadała o tym, jak jeden z kolegów z pracy podchodzi i masuje jej kark, pod pretekstem garbienia się. Jest to dla niej bardzo niekomfortowe i zawstydzające, ale nie potrafi powiedzieć po prostu: NIE.

Pewnego razu nie wytrzymała i wybiegła z biura z płaczem. Histeryczka powiecie?

Kobiety reagują emocjonalnie, bo nie uczy się nas jak reagować inaczej.

Same musimy się tego nauczyć. I przede wszystkim uznać, że dbałość o swoje interesy, swoje granice i odmawianie kiedy coś nam nie pasuje, jest naszym prawem i obowiązkiem wobec siebie. 

W biznesie jak w życiu: szanuje się silniejszych, a słabszych wykorzystuje. Nie tłumaczy to oczywiście tych, którzy postępują niewłaściwie, ale takie są zwykle koleje losu i albo coś z nimi zrobimy, albo zawsze będziemy na straconej pozycji.

 Niektre_kobiety_decyduj_si_i_za

Kariera także nie przytuli Cię przed snem, ani nie zagwarantuje udanego życia. Budowanie pewności siebie przydaje się jednak wszędzie. I odbija się nie tylko w pracy, ale i w prywatnych relacjach. 

 

 

Szanuj siebie, a inni wezmą z Ciebie przykład 

Mów o sobie dobrze, myśl o sobie jako o wartościowym pracowniku, kobiecie, stawiaj wymagania, wtedy otoczenie weźmie z Ciebie przykład. To żadna magia. Jeśli Ci to nie wychodzi, ćwicz! 

Amy Cuddy, psycholog społeczna z Harvard Business School proponuje kobietom, które mają z tym problem: udawaj, że jesteś silna, że jesteś władcą, przyjmij pozycję bojową jak Superwomen, a w końcu się nią staniesz. Przesada? Bajki dla naiwnych dziewczynek? Myśl co chcesz, ale opuszczone ramiona, głowa schowana w kołnierzu,  czy wystraszone spojrzenie w niczym Ci nie pomogą. Nie możesz się zmienić? A możesz się przynajmniej wyprostować?

Kobiety nie są słabszą płcią, tylko gorzej o sobie myślą. Najwyższy czas to zmienić. 

 

 

Jeśli ciągle szukasz swojej siły i nie możesz jej znaleźć - zapraszamy na warsztat MOC SIŁA PIĘKNO, czyli Women Power.  Info TUTAJ.  Do zobaczenia!!

 warsztaty dla kobiet

 

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • Gość: [m_ysz_ka] *.dynamic.chello.pl

    Ostatnio poszłam na rozmowę. Pogadaliśmy godzinę, a gdy padło pytanie o oczekiwania finansowe z bólem wykrztusiłam ile teraz zarabiam, przepraszając, że tak dużo i że właściwie mogę zarabiać troszkę mniej byle robić ciekawsze rzeczy. I co? Dostałam propozycję (odrzuciłam ją z niefinansowych względów) z identyczną płacą, kiedy powiedziałam nie - zaproponowali mi jeszcze wyższą stawkę. Ależ mi to dało do myślenia. Wszystko co piszesz to prawda!

  • dobrapracablog

    Bo my czasem przepraszamy, że żyjemy...
    Trzeba coś z tym robić :) !!!!
    Serdeczności!

© Pracuj dobrze
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci