Menu

Pracuj dobrze

Garść inspiracji do porannej kawy

7 błędów popełnianych przy szukaniu pracy. Ty też tak robisz?

dobrapracablog

tumblr_noryaglJ8I1ted1sho1_1280

Często szukając pracy jesteśmy tak skupieni na samym procesie i drodze do celu, że nie zauważamy jak krok po kroku sabotujemy swój wysiłek. Czy Ty też popełniasz te błędy?

Jeśli pozostajesz bez pracy, albo bardzo zależy Ci na zmianie tej którą aktualnie masz, bardzo prawdopodobne, że wpadasz w pułapki wielu poszukiwaczy. Żeby nie tylko szukać, ale jeszcze znaleźć, trzeba pamiętać o kilku najczęściej powtarzanych błędach i przemyśleć swoje działanie. Czy Ciebie też to dotyczy?

 

1. Nie wiesz czego szukasz

Nie umiesz określić precyzyjnie swojego zawodowego profilu, tak naprawdę nie znasz siebie i nie wiesz co mógłbyś robić. To pułapka wielu absolwentów, ale także bardziej doświadczonych pracowników. Zanim zaczniesz naprawdę szukać przyjrzyj się swoim kompetencjom i określ jaki rodzaj pracy najbardziej by Ci odpowiadał. Nawet w dość mocno sprecyzowanych zawodach istnieją obszary, które będą Ci mniej lub bardziej odpowiadały. Czy introwertyk może być dobrym handlowcem? Tak, ale jeśli ma problem z kontaktami z nieznajomymi, nie lubi ludzi, pewnie bardziej będzie mu odpowiadała praca w innym charakterze. Naprawdę nie sztuka dostać pracę. Sztuka wykonywać ją potem z radością, przyjemnością i zaangażowaniem. 

2. Wysyłasz CV gdzie popadnie

Wynika to głównie z pierwszego punktu. Oczywiście, żeby dostać pracę dobrze aplikować w większą liczbę miejsc, ale jeśli już czytając ogłoszenie stwierdzasz, że to w sumie bez sensu, to po co wysyłać tam swoje zgłoszenie? Jeśli twoje doświadczenie i oczekiwania nie są kompatybilne z profilem poszukiwanego kandydata nie trać czasu. 

3. Masz źle napisane, schematyczne CV

Wycięte zdjęcie ze ślubu koleżanki, 3 rodzaje czcionki, błędy ortograficzne. Jeśli twój życiorys zawodowy zniechęca do kontaktu, nie spodziewaj się wielu zaproszeń na rozmowy. Popraw się!! Darmową pomoc w korekcie i napisaniu CV możesz uzyskać chociażby tutaj. Bardzo często strzałem w stopę jest także CV w języku obcym. Jeśli deklarujesz, że znasz angielski, zadbaj o to aby twoja aplikacja była napisana poprawnie. To inwestycja, która szybko się zwraca. 

4. Wysyłasz wszędzie identyczną aplikację

Nawet jeśli aplikujesz na różne stanowiska, a pracodawcy stawiają różne wymagania. Pamiętaj: im bardziej twoje CV pasuje do ogłoszenia, tym lepiej. Podkreśl swoje zalety i punkty styczne przenosząc je np. na pierwsze miejsca -  a nie chowając na końcu. To zwiększa twoją szansę na sukces. 

5. Koloryzujesz w CV

Najczęściej dotyczy to znajomości języka, albo sukcesów i doświadczenia. Pamiętaj, że to łatwo sprawdzić. Nic tak nie dyskwalifikuje potencjalnego kandydata jak kłamstwo, które wychodzi na jaw. Jeśli piszesz, że znasz język na poziomie zaawansowanym, nie licz na to, że potencjalny pracodawca nie dowie się, że przesadziłeś co najmniej o jeden poziom. Jeśli masz ewidentne braki, postaraj się je nadrobić, unikaj chwalenia się nimi. 

Rozwiązania, czy wymówki? Co wybierasz? , inspiracja, praca, motywacja

6. Nie umiesz się "sprzedać" podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Nie chodzi tu o wielkie oratorskie umiejętności, ale o sprawy które działają na twoją niekorzyść już na starcie. Jeśli przychodzisz nieprzygotowany, spóźniony, w pomiętym podkoszulku, nie bardzo wiesz czym zajmuje się firma, ani co właściwie było napisane w ogłoszeniu ( tyle ich wysyłam, już nie pamiętam), robisz od progu słabe wrażenie. Wszyscy chcemy być traktowani z szacunkiem i uwagą. Postaraj się więc zadbać o to na co sam masz zasadniczy wpływ. 

7. Jesteś niezdecydowany, nie wiesz czego chcesz

Dotyczy to spodziewanych zarobków (przemyśl wcześniej co powiedzieć), planów na życie, swoich mocnych i słabych stron, hobby. Im bardziej oklepane i schematyczne odpowiedzi, tym mniej szans na to, żeby zainteresować sobą pracodawcę. Jeśli tylko masz ambicje nieco większe niż prosta, odtwórcza praca, pokaż że jesteś ciekawym człowiekiem. 

 

Więcej o tym jak szukać i znaleźć pracę, także tutaj. 

 

 Powodzenia!

 

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • kasiam19900

    Dokładnie, nie rozumiem ludzi, którzy szukają pracy, a w ogóle nie przykładają się do tego, praca sama do nas nie przyjdzie.

© Pracuj dobrze
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci